Jakou vestavnou troubu?

Jaké programy by měla vestavná trouba obsahovat?

Zvažte nejdříve své schopnosti a možnosti vaření (tedy jak ji využijete). Co by měla trouba splnit a zda ji nekombinovat s mikrovlnnou troubou a jaké programy by měla obsahovat (například následující možnosti):

  • Horní a dolní ohřev - Nejznámější a nejčastěji používaný ohřev, jímž nic nezkazíte. Je ideální pro pečení pečiva a drůbeže.
  • Horní ohřev - Tento druh ohřevu využijete hlavně u cukrářských prací. Například při dopékání horní vrstvy koláčů a podobně.
  • Dolní ohřev - Touto funkcí napravíte drobné nedostatky u nedopečeného spodku koláče nebo pizzy. Když umístíte na plech s vodou sklenice, můžete tímto způsobem i zavařovat nebo sterilizovat.
  • Horký vzduch  - Díky ventilátoru se zajistí rovnoměrné proudění horkého vzduchu, takže můžete péci současně na několika úrovních. Tímto způsobem ušetříte spoustu času. Chuť ani aroma se přitom nesmíchají. Je vhodný na pečení koláčů a drobného pečiva.
  • 3D horký vzduch - Ať už pečete na jednom, dvou nebo třech plechách najednou, pět různých výšek zasunutí plechu u trub umožňuje jejich ideální umístění tak, aby mohl 3D horký vzduch optimálně cirkulovat.
  • HydroBaking - Zvláště vhodný druh ohřevu pro chleba a kynuté pečivo, ale i k rozpékání hluboce zmrazených jídel. Vlhkost zůstává uvnitř trouby a pečivo se nevysušuje.
  • Pizza pečení - Tato funkce opeče vaši pochoutku do křupava. U tohoto ohřevu je v provozu ventilátor společně s kruhovým a spodním ohřevným tělesem.
  • Infrapečení - Je vhodné na pečení masa. Grilovaní těleso funguje společně s ventilátorem, který teplo rovnoměrně rozděluje.
  • Gril - Jeho funkce vyplývá už ze samotného názvu. Některé modely trub nabízejí podle objemu připravovaných surovin možnost spustit velkoplošný gril s vysokým výkonem nebo jen menší grilovaní plochu.
  • Cooking Book - AutoPilot - Umožní vám zvolit některý z mnoha receptů, které má trouba naprogramované. Stačí zvolit recept, který chcete připravit, a trouba použije optimální postup pro tento pokrm.

Čistění vestavné trouby a jak?

  • Aqua Clean Program - Pokud při aktivaci této funkce vložíte do trouby plech s vodou, spustíte její samočisticí proces. Zbytky nečistot potom jednoduše utřete suchým hadříkem.
  • Pyrolýza - Funkce mění zbytky po pečení nebo grilování na popel, který se dá lehce vymést (teplota až 500°C). Air Clean katalyzátor rozpozná stupeň znečištění a přiměřeně tomu řídí dobu vypalování.
  • Katalytické čištění - Speciální postranní plechy trouby do sebe absorbují mastnotu. Dojde – li k jejich nasycení, buď se vymění, nebo je lze vyčistit a poté znovu použít. Životnost speciálních plechů samozřejmě není neomezená.

Spotřeba el.energie vestavné trouby?

   Při výběru trouby je nutné sledovat i parametr energetické náročnosti a zvolit ji ve třídě A nebo vyšší, tedy A-10%, atd.

Vnější povrch vestavné trouby?

   Většinou se jedná o tvrzené sklo v kombinaci s nerez povrchem nebo barevnou variantou černé či bílé. V případě nerezového povrchu si ověřte zda vnější povrch z nerez oceli je ošetřen tak, aby na něm při manipulaci nezůstávaly otisky prstů. Určitě Vám to usnadní čištění.
Zároveň je vhodné si zjistit jak jsou dveře izolovány proti úniku tepla (nižší energetické ztráty) a možné nehodě Vašich dětí. Některé modely nabízí systém více skel a dvířka si tak zachovávají v každém okamžiku teplotu bezpečnou na dotyk. Kromě toho nová konstrukce ventilace vnitřních dvířek umožňují, aby se vnější proud vzduchu dostával mezi skla a pomáhal tak udržet optimální teplotu dvířek.

Umístění vestavné trouby?

   Nejčastější variantou je umístění nad sebe a napodobit tak uspořádání sporáku. Při této variantě je třeba brát ohled na požadavek montáže některých indukčních desek, a tj. minimálně pracovní deska o tloušce 38mm. Modernější a ergonomičtější variantou je umístit troubu mimo desku. Troubu si jednoduše umístíte do takové výšky, která nejvíce vyhovuje vašim zádům. Pokud se rozhodneme pro zabudování trouby a desky zvlášť, musíme zvolit modely, které jsou pro takové zabudování určeny. 
Každá trouba má své individuální požadavky na montáž a je nutné si před nákupem vyžádat zaslání technického nákresu, který obsahuje veškeré rozměry. 

Polyvalentní vestavná trouba?

   Jedná se o troubu, která zároveň ovládá varnou desku. Vždy konkrétní model trouby ovládá konkrétní model desky jednoho výrobce. Výhodou je integrované ovládání a ničím nerušená varná deska na pracovní ploše.

Obsluha vestavné trouby a pomocníci

Ovládání trouby

   Moderní technologie vstupují i do tohoto oboru a trouby jsou tak ovládány dotykově a obsahují elektroniku. Dotykový ovládací panel vás snadnou a intuitivní formou provede výběrem všech funkcí. Trouby navíc disponují snadno čitelnými displeji, které vás informují v každém okamžiku o procesu přípravy pokrmu. Samozřejmostí však zůstává v nabídce klasika ve smyslu tlačítek, které se mohou po volbě programu stiskem zatlačit a schovat uvnitř panelu.

Teleskopické výsuvy

   Díky pojezdům nemusíte problematicky plech vytahovat z trouby.  Vyjede skoro sám nebo u některých modelů opravdu sám při otevření dvířek. Provedení je pomocí závěsných roštů s výsuvnými kolejničkami pro vyjíždění plechů před prostor trouby. Následně máte volný přístup k potravinám ze všech stran. Teleskopické výsuvy mohou být jedno a vícenásobné, tedy pro více plechů najednou.

Vaření a pečení s párou

   Jídla uvařená v horké páře chutnají velmi jemně, šťavnatě a skrývají spoustu zdravých předností. Protože prakticky není třeba přidávat při přípravě tuk, potraviny si zachovají konzistenci, barvu, chuť, vitaminy i minerály. Díky kombinaci vodní páry a horkého vzduchu je možné v kombinované troubě jednoduše připravit šťavnaté pečeně s křupavou kůrčičkou – např. vepřové koleno nebo kachnu. Bez námahy se Vám povedou také nákypy, chleba nebo pečivo. 

Vaříte rádi a často? V tom případě uvažujte perspektivně a zvolte si troubu která...:

  • je vestavná, umístěná ve výšce očí.
  • se ovládá elektronicky, případně dotykem.
  • má zabudovaný ventilátor, který umožňuje péci na několika úrovních, aniž by se vůně smísily.
  • má teplotní sondu na maso. 
  • má hladký povrch bez štěrbin, s odnímatelnými drážkami, což je z hlediska údržby velmi  praktické. Moderní trouby bývají vybaveny speciálními čistícími programy. K odstranění nečistot vám potom postačí suchý hadřík.
  • manipulaci s plechem ulehčí možnost plnovýsunu. 
  • samozřejmostí je trouba s prosklenými dvířky a vnitřním osvětlením. Bez zbytečných tepelných ztrát tak máte kdykoliv přehled o tom, co se děje ve vaší troubě.
  • v domácnosti s malými dětmi nepodceňujte bezpečnost. Raději si připlaťte za spotřebič s dětskou pojistkou a dvířky s troj-, případně čtyřsklem.
  • a pokud vaření náhodou nepatří k vašim zálibám, pořiďte si jednoduchý model, který vás upozorní například na ukončení procesu pečení a podobně.
ZPĚT NA RADY A TIPY