Jak vybrat pračku?

Dobrý den vážení zákazníci,
V následujícím článku prezentujeme možnosti nových praček v pořadí, ve kterém je nejvhodnější postupovat ve výběru pračky. 

   Před vlastním nákupem pračky je třeba zvážit jaké vlastnosti budete od nové pračky požadovat, jaké jsou podmínky při praní v naší domácnosti a stanovíte si priority, podle kterých budete vybírat novou pračku.

   Pokud umístíte pračku do nového prostoru, pamatujte vždy na nutnost řádného připojení vody, odpadu a elektrické energie ještě před nákupem.

Maximální hmotnost náplně

   Nejčastěji se domácí automatické pračky vyrábějí pro maximální hmotnost náplně suchého prádla 5-6 kg. Pračky s menší náplní mají zpravidla také menší rozměry. Naopak pračky pro vyšší náplň jsou konstruovány ve standardní velikosti a nemají tedy vyšší nároky na prostor. Maximální náplň u pračky pro domácnost je 10 kg suchého prádla. Maximální hmotnosti náplně praček na našem trhu se však pohybují od 4,5 do 8kg odstupňovány po 0,5 kg. Údaj o maximální hmotnosti náplně je vždy platný pro bavlněné nebo lněné prádlo. Při praní jiných materiálů je nutné použít nižší náplně. 
Asi největšímu počtu uživatelů vyhoví základní náplň pračky 6 kg. Menší náplň pračky volíme, pokud je počet členů domácnosti malý a nebudeme potřebovat prát najednou více prádla. Jedním z rozhodujících měřítek také může být velikost potřebného prostoru.

   Pro velkou rodinu s malými dětmi můžeme využít pračku s náplní 7-8 kg. Nemusíme se však obávat, že větší kapacita pračky bude mít automaticky větší spotřebu. Větší pračky totiž mají automatickou kontrolu náplně a dle toho upraví program, aby spotřeba i délka praní byla optimální.

Rozměry pračky

   Standardní rozměry pračky plněné zepředu jsou 85 x 60 x 60 cm (v x š x h) a u pračky plněné shora 85 x 40 - 45 x 60 cm (v x š x h). Pro časté malé prostory panelákových koupelen jsou vyráběny pračky s předním plněním pod označením SLIM, které mají hloubku od 45 cm do 40 cm.

   U některých praček s horním plněním přečnívá horní deska za pračkou, což je výhodné proti zapadení různých předmětů za pračku, pokud ji umístíme tak, že se budeme těžko dostávat do prostoru za ní. Tato deska současně vymezuje prostor na přívodní hadice. Její hloubka je uváděna jako hloubka pračky i když hloubka skeletu je nižší (udávané rozměry jsou maximální, tedy rozměry v nejširší nebo nejhlubší části). U praček SLIM mohou být provedeny přívody z boku (volitelně), aby bylo možno ušetřit místo za pračkou a přirazit ji až ke zdi.

Pračky horní plnění

   Pračka s horním plněním  je vhodná pro prostory s omezenou šířkou. Musíme však mít na paměti, že otevírání směrem nahoru vyžaduje asi 50 cm volného prostoru nad pračkou.

   Často je argumentem pro zakoupení pračky s horním plněním možnost jednoduchého přidání prádla již po začátku praní. Tento argument považuji za chybný. Přerušovat prací cyklus, pokud již začal, nepovažuji za dobré a u praček s elektronickým ovládáním bude zpravidla nutné začít celý cyklus od začátku. Navíc je třeba mít na paměti, že i pračka s horním plněním je z bezpečnostních důvodů po dobu praní uzamčena. Pračku by tedy bylo nutno vypnout a před jejím otevření počkat až 3 minuty, dokud bezpečnostní závora neuvolní dvířka pračky.

Pračky přední plnění

   Pračka s předním plněním  umožňuje plně využít prostor nad pračkou a případně její horní desku použít jako odkládací prostor pro různé předměty, pokud se smíříme s jejich "cestováním" zejména v průběhu odstřeďování. U modelů s půdorysem 60 x 60 cm můžeme pozorovat mírně vyšší stabilitu pračky při odstřeďování. Pračky s předním plněním v provedení SLIM jsou vhodné do prostorů s malou hloubkou. Menší hloubkou se často také snižuje prostor uvnitř bubnu a tím maximální možná náplň suchého prádla. 

Pračky parní

   Parní generátor, který mění vodu běžné teploty v páru, posunul technologii praní o krok dál. Nyní si díky parní pračce Direct Drive můžete užít svůj volný čas, aniž byste se museli znepokojovat vysokými účty za energie. Voda je ohřívána přímo v ohřívači, který vytváří páru. K tomu mu stačí méně vody i energie, než je nutné k  uvedení veškeré vody na dně bubnu k varu. Tyto pračky jsou většinou v energetické třídě A++. Současně jsou vybaveny funkcí duální sprchování. Systém duálního sprchování snižuje spotřebu vody a energie. Rozprašuje jak vodu cirkulující ode dna bubnu, tak páru, vytvářenou parním generátorem.

Materiál vany

Smalt - se dnes používá spíše jen vyjímečně u levnějších modelů. Smalt se u nás netěší dobré pověsti a to částečně neoprávněně. Dobře provedený smalt může vydržet poměrně dlouho. Jeho hlavní nectností je citlivost na mechanické namáhání, při kterém může prasknout a tím přestává plnit svoji funkci ochrany vany před zrezivěním. Jeho výhodou je cena.

Nerez - svojí životností několikanásobně přesahuje životnost celé pračky. Nevýhodou je vysoká cena nerezu.

Plast - pro vany praček jsou použity plasty s různými obchodními názvy. Jejich výhodou je oproti předchozím lepší teplená izolace, díky které prací lázeň pomaleji chladne, dobré tlumení zvuků, které je způsobeno silnějším materiálem, který má v tomto směru dobré vlastnosti. Další výhodou je jednoduchost přizpůsobení tvaru vany konstrukčním požadavkům. Životnost plastových van je udávána ve stejných relacích jako životnost praček. Nevýhodou plastu je nutnost ochrany před přehřátím topného tělesa a oproti nerezu mírně nižší mechanická odolnost. Ta se však projeví jen při takovém mechanickém namáhání, kterému zpravidla uvnitř pračky není plastová vana vystavena.

Buben praček je vždy hotoven z nerezu. 

Otáčky při odstřeďování

   Staré pračky odstřeďovaly zpravidla při 400 otáčkách, bez možnosti jakéhokoli nastavení. To bylo dáno zejména konstrukcí použitých motorů, ale také úrovní a cenou tehdejší elektoniky.

   Právě použití moderních elektronických prvků pro řízení motorů, jejichž konstrukce je odlišná, umožňuje plynule nebo skokově řídit otáčky motoru, jak při odstřeďování, tak i při praní. Díky možnosti plynulého řízení otáček motoru také vznikla řada nových funkcí (např. Cyklus Kašmír).

  Mezi moderními pračkami najdeme i takové, které umožňují nastavit při odstřeďování až 1800 otáček za minutu . Pračky se 400 ot/min se již dnes vyrábějí jen jako nejnižší modely. Za běžný standard považujeme otáčky do 1000 ot/min s možností nastavení.

   Pokud budeme po praní prádlo sušit v sušičce nebo uvažujeme o koupi kombinované pračky se sušičkou, je výhodné volit pračku s možností nastavení 1200 a více ot/min . Provoz sušičky je totiž energeticky náročný a proto je výhodné, pokud sušíme prádlo co nejlépe odstředěné. Pokud použijeme k sušení sušičku prádla, budou náklady na sušení (pro plné otáčky a bavlněné prádlo) při odstředění v pračce s účinností odstřeďování A, oproti pračce s účinností odstřeďování G, poloviční. Je však nutné brát v úvahu materiál oděvu a tedy je vhodné mít možnost více nastavení nebo plynulého nastavení počtu otáček pro odstřeďování. 

Elektronické ovládání pračky

   Elektronické ovládání může být spojeno s mikroprocesorovými logickými obvody, které na základě vyhodnocení, inteligentně řídí činnost pračky, takže umožňují nejen zařazení nových funkcí, ale také interaktivní komunikaci s uživatelem.

   Technologie využívající elektronického řízení jsou například 6. Smysl nebo Fuzzy Logic. Mohou například upozornit na takové skutečnosti, jako je uzavřený přívodní ventil vody, zanešený filtr čerpadla, vyhodnotit chybové stavy, umožní nastavit začátek praní na dobu za několik hodin a další.
Nejpodstatnějším přínosem elektronického řízení je jednoduchost ovládání a možnost automatického řízení cyklu v závislosti na výsledku dosavadní činnosti praní. Pračka tak sama přidá nebo ubere máchání, prací čas a inteligentně řídí další svoje činnosti. Tím dosahuje lepších výsledků praní při nižší spotřebě elektrické energie, vody a pracího prášku. 

   Dalším krokem ve vývoji pračky je plně elektronické řízení, které již nevyužívá mechanický programátor. Přesto má často volič programů podobu otočného knoflíku, aby se zachovala kontinuita ve způsobu ovládání. To však již není nutné. Elektronické ovládání může být provedené pomocí tlačítek, dotykové fólie nebo dalším způsobem známým z jiných elektronických zařízení. Zadávání povelů pračce můžeme tedy provádět i jinak, než byla dosud zavedená zvyklost. Pochopitelnou nevýhodou elektronického ovládání je vyšší cena oproti běžnému programátoru. 

Úsporné funkce

   První úspornou funkcí bylo tlačítko poloviční náplně, které omezuje množství vody při praní tím, že nastaví napouštění nižší hladiny vody. 
Další funkcí je tzv. automatické vážení prádla, které umožňuje napouštět vodu podle množství prádla. Pracuje na principu nasákavosti prádla. Zjednodušeně se dá říci, že pračka napouští nejnižší hladinu vody a k ní připouští vodu, která se nasákne do prádla. Díky přesnému presostatu (tlakovému spínači, který hlídá hladinu vody) je tak výsledné množství vody skutečně závislé na množství prádla a jeho nasákavosti.
Zatím nejdokonalejší úsporné funkce jsou aplikovány díky elektronickému řízení praček. Tyto funkce umožňují přímo ovlivňovat průběh pracího cyklu v závislosti na průběžně snímaných výsledcích praní.

   Pračky použijí navolené úsporné funkce jen v případě, že to odpovídá předvolenému programu, který nastavíme na základě druhu prané tkaniny. Pokud tedy zvolíme program pro tkaniny, které potřebují vyšší množství vody, pračka upraví množství vody podle potřeb prádla.

Nastavitelný termostat

   Pračky bez nastavitelného termostatu mají určenu teplotu prací lázně podle nastaveného programu. Nastavitelný termostat přináší možnost snížit prací teplotu i u programů, které by jinak probíhaly při zbytečně vysokých teplotách a tím ušetřit elektrickou energii. Pokud na termostatu nastavíme teplotu vyšší než umožňuje program, bude nastavení termostatu ignorováno. Při vysoké účinnosti dnešních prášků na praní při nízkých teplotách jde o užitečný prvek. 

Užitečné funkce a programy

Odložené praní - funkce, která umožňuje posunout začátek praní na pozdější dobu - až o 24 hodin. Užitečná funkce pro využití nočního proudu.
Regulace tvorby pěny - zabrání přepěnění při předávkování pracího prášku.

Funkce proti zmačkání, také nazývaná "Snadné žehlení" - bývá zpravidla řešena pomocí tlačítka nebo je již přímo obsažena v některých programech (zpravidla pro praní choulostivého prádla). Zamezuje pomačkání tím, že nechá prádlo v poslední máchací lázni. Potom máme možnost vyjmout prádlo ihned po vyždímáni a proto se tolik nepomačká. Druhou možností je pomalé snížení teplot po praní, což také přispívá k menšímu pomačkání prádla.

Funkce "Drum Up" - U praček s horním plněním může být příjemná funkce, při které se buben pračky zastaví vždy tak, že má dvířka nahoře

Program pro praní vlny - má většina praček. Jen málo z nich ale umožňuje prát i jemné vlněné prádlo. Jedním z nich je program Cashmere Gold.

Program pro praní hedvábí - umožňuje velmi šetrně vyprat 1 kg jemného prádla.

Program pro ruční praní - umožňuje prát v pračce i prádlo, které výrobce doporučuje pro ruční praní.

   Především pračky s elektronickým programátorem mohou nabízet další programy pro prádlo, které vyžaduje zvláštní pozornost při praní nebo zrychlené prací programy pro mírně zašpiněné prádlo.

Bezpečnostní funkce pračky

   Funkce Water Stop, Aqua Stop, Wates Safe, Aqua Safe a další jsou funkcemi, které zabraňují úniku vody z pračky při poruše. Fungují shodně nebo obdobně jako stejné funkce u myček nádobí.  

Pračky s motorem DIRECT DRIVE

  • Motor připevněný přímo na středu bubnu:
  • Větší stabilita, minimální vibrace.
  • Menší hlučnost – bez hluku způsobeného třením.
  • Delší životnost – méně pohyblivých částí (LG poskytuje záruku 10let)
  • Efektivnější využití energií – přímý pohon na bubnu nezpůsobuje ztrátu energie.

Pračka nebo pračka se sušičkou?

   Pokud máme problémy se sušením nebo často spěcháme na usušení prádla, můžeme zakoupit pračku s vestavěnou sušičkou. Možnost rychlého usušení prádla je jistě výhodná, avšak je třeba si uvědomit, že sušení je energeticky velmi náročné. Navíc u praček se sušičkou není možné využívat pro sušení celou maximální hmotnost prádla, ale zpravidla jen polovinu. Při sušení potřebuje totiž prádlo podstatně více prostoru než při praní. Při sušení je také u většiny kombinovaných praček pro kondenzaci spotřebovávána studená voda. 

Design pračky

   Design uvádíme na posledním místě, protože není důležitý z technického hlediska. Přesto jej jistě budete považovat za podstatný při výběru pračky, zejména pokud bude umístěna v prostorách, kde ji často uvidíte. Na našem trhu jsou nejrůznější barvy, barevné kombinace a tvary praček, takže si každý jistě vybere podle vlastního vkusu a potřeb.

Doufáme, že jsme Vám alespoň trochu pomohli s návodem jak vybírat pračku. 

Přejeme příjemný nákup.

ZPĚT NA RADY A TIPY