Jak vybrat lednici?

Dobrý den vážení zákazníci,
pokusíme se Vám v následujícím textu poskytnout několik rad a informací před nákupem Vaší nové lednice.

Jak velkou lednici koupit?

   Před nákupem Vaší lednice je nutno stanovit vaše potřeby i do budoucna. Lednici přeci jen nepořizujete na rok a je nutno počítat s případnými přírůstky do rodiny. Velikost chladící části je možno přibližně vypočítat takto: 1 – 2 osoby v rodině –  80  až 100 litrů objemu na každou z nich , 3 - 4 osoby v rodině 60 – 90 litrů objemu na osobu, 5 a více osob v rodině 50 – 80 litrů objemu na každou osobu. Jedná se o výpočet pro běžné užívání lednice a samozřejmě pokud nakupujete větší množství vícekrát týdně, je nutno výpočet opravit. Čísla jsou sice jedna věc, ale ve výsledku bude také rozhodovat jaké místo máte pro lednici vyhrazeno. 

 

Umístění lednice?

   Volně stojící kombinovanou lednici potřebujete šířku min. 60cm + 0,5-1cm (požadavek výrobců) na každé straně. Lednice by se tak neměla určitě dotýkat zdi nebo jiného nábytku. 

   Existují však modely s šířkou pod 60cm, a to většinou 54-55cm. Zároveň je nutno počítat s prostorem na otevření dveří (toto může prostor rozšířit o další 4-10cm) a umístění těsně kde zdi je možné zvolit se správným otevíráním dveří. 

   Lednici vždy postavte rovně na pevnou podlahu. Chladnička je na přední nebo zadní straně vybavena výškově nastavitelnými nožičkami, pomocí kterých lze vyrovnat její polohu. Mezi lednicí a případným kuchyňským nábytkem umístěným nad jeho horní stranou musí být prostor alespoň 5-10 cm, aby bylo zajištěno dostatečné chlazení kondenzátoru. Nevystavujte lednici přímému slunečnímu světlu ani jiným zdrojům tepla. Nechte také dostatečný prostor pro vytahování zásuvek. 

Jaký typ lednice koupit?

Kombinované lednice

   Toto provedení disponuje samostatným mrazákem umístěným dole pod chladící částí lednice, nebo nahoře nad ní . Tato kombinace lednice je stále nejžádanějším artiklem v porovnání s ostatními, přičemž více příznivců má provedení s mrazákem s výsuvnými policemi v dolní části. 

   Výběr poměru objemu chladící a mrazící části záleží na Vašich konzumních zvyklostech, standardně doporučovaný poměr je 1:2 ve prospěch chladničky. Z celkového objemu lednice tak chladnička disponuje 2/3, mrazicí box pak 1/3 objemu. Jednotliví výrobci nabízejí i jiné poměry, pokud například  dlouhodobě uchováváte větší množství potravin v zmrazeném stavu, vyberete kombinaci lednice s větším objemem mrazáku.

   Vnitřek lednic je vybaven policemi, nejoblíbenější jsou police z tvrzeného skla. U levnějších modelů může být sklo nahrazeno plastem, pro některé zákazníky je výhodné vybavení lednice drátěnými policemi. Uvnitř lednic dále naleznete variabilní množství truhlíků, přihrádek, různá příslušenství a držáky na jednotlivé potraviny a jejich balení – je jenom na Vás zhodnotit Vaše potřeby a zvyklosti v uchovávání potravin a vybrat tu správnou kombinaci.

Lednice jednodveřové

   Jsou to standardní malé lednice určené k umístění pod „pult“ či pracovní desku kuchyňské linky apod. Někdy se označují pojmem kompaktní lednice. Jsou žádány všude tam, kde je vyhrazen pouze malý prostor k umístění ledničky, často slouží na hotelových pokojích, na víkendových chatách a chalupách a  jako záloha v kuchyňských linkách. Některá provedení jsou však i větší, ale zachovávají nabídku jen mrazícího prostoru a ne plnohodnotného mrazáku.

Monoklimatické chladničky

   Jedná se o provedení lednice bez jakékoliv mrazící části . Jsou využívány tam kde řešíte problém s volným prostorem a častěji potřebujete pouze uchovat potraviny v chladnějším klimatu. Prostor pro zmrazení potravin máte vyřešen samostatným zařízením a v jiném místě.

   Side by Side lednice jsou nabízeny v mnoha velikostech a s různě bohatým vybavením. Užší oboustranné dveře těchto lednic nepotřebují tolik prostoru k otevření, jako jiná provedení širokých lednic. Dvoudvéřová americká lednice přináší výhodu v umístění potravin ve výši očí v chladící i mrazicí části a tudíž snadnější ukládání, výběr a odebírání chlazených i mražených potravin. Většina modelů je již v provedení No Frost, případně i s nápojovým automatem.

Vestavné lednice

   Jde o speciální úpravu lednice tak, aby mohly být kompaktní součástí Vaší kuchyně – kuchyňské linky. Upraveno je většinou otvírání dveří tak, aby se lednice dala natěsno vsadit do linky bez ztráty možnosti plně otevřít její dveře a  také povrchová úprava čelního panelu  je jen základní bílá. Počítá se totiž, že bude z vaší strany namontována dřevěná deska a bude identická s úpravou celé kuchyňské linky. Při výběru tohoto typu spotřebiče doporučujeme konzultaci s profesionálním kuchyňským studiem či bytovým architektem. Vestavnou lednici můžete umístit většinou do menšího prostoru než volně stojící. Konstrukce vestavné lednice je totiž provedena tak aby cirkulace vzduchu ve vnější části probíhala ze předu a může být tedy vsazena do korpusu kuchyňské linky.

   Před nákupem nás prosím požádejte o zaslání nákresu lednice, aby Váš bytový architekt nebo truhlář mohl připravit linku pro přesné vsazení lednice.

Jak s doručením lednice (mohu ji položit)?

   Ledničky i mrazničky musí být přepravovány vždy ve vzpřímené poloze, přepravovat je ve vodorovné poloze znamená riziko poškození chladícího systému. 

Za jak dlouho po doručení mohu ledničku uvést do provozu?

   Po instalaci lednice nebo mrazáku na místo k tomu připravené by měl být výrobek asi 24 hodin před uvedením do provozu (zapojení kabelu do sítě) odstaven, aby se ustálila hladina kompresorového oleje. Dřívější spuštění může způsobit zadření kompresoru, případně odstartování hlučnosti, která bude neodstranitelná. 

Na jakou teplotu lednici nastavit?

   Optimální teplota v chladničce by se měla pohybovat okolo +5°/6°C a v mrazničce mezi -17 až -18°C.

Mohu zaměnit otevírání dveří?

   Samozřejmě to je možné pokud to typ lednice umožňuje. Před zakoupení lednice je však důležité vědět zda Vámi vybraný model tuto volbu nabízí. Většina výrobců počítá s oběmi možnostmi (závěs na pravé i levé straně) tak, že v dodávaném kuse jsou dveřní závěsy sice napravo, jednoduše se však tedy dají vlastními silami a podle montážního návodu přemístit na levou stranu. Buďte si proto vždy vědomi na jaké straně chcete dveřní závěsy mít a informujte se u nás, co konkrétní modely v tomto ohledu nabízejí.

Co to je klimatická třída?

   Jedná se o rozsahy teplot v jakých může lednice nebo mrazák bez problémů pracovat. Myslete tedy na to, že pokud umístíte lednici do sklepa nebo chladné chodby nemusí vůbec zapnout systém chlazení. Zkratky a teploty jsou následující.

Zkratka Teplota
SN: +10 + 32 °C
N: +16 + 32 °C
ST: +18 + 38 °C
T: +18 + 43 °C

Co to jsou hvězdičky na mrazáku?

Hvězdičky označující výkon mrazení.
Na některých ledničkách najdete označení v podobě jedné až čtyřech hvězdiček v řadě, které udává teplotu a skladovací možnosti mrazící části lednice:

* krátkodobé skladování v řádech dnů  teplota - 6 ºC
**  krátkodobé skladování v řádech týdnů teplota - 12 ºC
*** dlouhodobé  skladování v řádech měsíců teplota - 18 ºC 
**** dlouhodobé skladování hluboko zamrazených potravin teplota - 24 ºC

Nyní pár pojmů z oblasti chlazení, aby Vás nepřekvapili

Antibakteriální úprava 

   Vnitřní prostory lednice nabízejí někteří výrobci ve speciální antibakteriální úpravě. Jde o pokročilou technologii nánosu velmi tenké vrstvy většinou s přítomností molekul stříbra, které zajistí likvidaci bakterií a plísní uvnitř lednice a zamezí jejich šíření. 

Cool select zone – zóna s nastavitelným režimem chlazení 

   Speciální box zabudovaný v cenově vyšších modelech s vlastním elektronicky řízeným ovládáním teploty uvnitř. Disponuje různými režimy chlazení, mrazení, rychlého zchlazení, rychlého zamražení ale i rozmrazení potravin dle Vaší potřeby. 

Energetické třídy lednic

   Všechny kombinované lednice jsou rozděleny na základě své energetické účinnosti do energetických tříd A až C, přičemž spotřebiče třídy A jsou úspornější. 

   Výpočet a zařazení je dle celkové spotřeby a objemu. Standardy používané různými výrobci pro stanovení třídy energetické náročnosti jsou často nastaveny k dosažení co nejlepšího výsledku v prodejnosti, doporučujeme proto tyto údaje porovnávat se skutečně uvedenou denní spotřebou v kWh vzhledem k objemu lednice a vybavení jejích jednotlivých částí. Pro orientaci jak jsou energeticky účinné (A+ by mělo být o 25% úspornější než třída A, A++ dokonce o 45 %).

Home Bar - Domácí Bar 

  Speciální box umístěný většinou ve dveřích chladicí části Side by Side lednic s přímým přístupem zvenku speciálními dvířky. Šetří energii, protože zamezuje úniku chladného vzduchu při otevření velkých dveří lednice, a umožňuje rychlý a snadný přístup  k vybraným potravinám a nápojům.

NO FROST, FROST FREE - beznámrazové technologie 

   Nová technologie pro rozvod a řízení proudění chladného vzduchu uvnitř lednice zajišťuje optimální rozložení teploty uvnitř lednice a v jednotlivých jejich částech. Jednoznačně přispívá k delší trvanlivosti  uložených potravin a důsledkem jejího použití je odstranění tvorby námrazy především v mrazící části lednice (odtud NO FROST). Protože tato technologie pracuje s řízením proudění vzduchu uvnitř jednotlivých částí je možné jednoduše odstavit pomocí elektronického ventilu chladící část při zachování 100% funkčnosti mrazící části a to i v případě, že je lednice vybavena pouze jedním kompresorem. Tato funkce je vítaná především v době pobytu na dovolené.

Zvuková signalizace vysoké teploty

Pokud teplota stoupne nad rizikovou mez, spustí se výstražný zvuk. Tento alarm vypnete zavřením lednice. Tato funkce Vás upozorní na špatně zavřené dveře lednice nebo mrazničky.

ZPĚT NA RADY A TIPY